REZIDENČNÍ PROJEKTY

REZIDENČNÍ PROJEKTY 

Revitalizace vnitrobloku na Žižkově, Praha, Česká republika

Spolupráce: Ing. arch. Karel Veselý

Dvorek je součástí vnitrobloku na Žižkově a i přes relativně malou plochu (14×17 m) se nám podařilo vnést do něj mnohá příjemná zákoutí. Má sloužit jako rozšířená místnost domu pod širou oblohou. Člověk může posedět v trávě, ať už na slunci nebo ve stínu soliterního stromu. V jihozápadním cípu zahrady, pod masivní dřevěnou pergolou, se zase může setkávat s přáteli, povečeřet či posnídat uprostřed bujné zeleně. Ugrilovat si zeleninu z vlastní zahrádky. Se skleničkou dobrého vína se pohoupat v jednom ze zavěšených houpacích křesílek a zapomenout na ruch velkoměsta.. Pocit blízkosti přírody ještě umocňuje organicky tvarované jezírko severně od pergoly. Povalový chodníček, umístěný těsně nad hladinou, nám umožňuje blízký kontakt s vodou, ale i průchod „suchou nohou“. Jezírko bude jako zdroje využívat dešťové vody ze střechy obytného domu, která se přečistí v regenerační části jezírka s rostlinami. Posedět můžeme i na dřevěné bedně poblíž, a kochat se výhledem na vodní hladinu.

Vstupní část je zpevněná – umožňuje tak volný pohyb podél domu a může sloužit i k praktickým úkonům (umytí kola apod.). Rohové části dvorku patří užitkové zahradě. Ta je doplněna jedlými keři jako je muchovník, kdoulovec, aronie či beztrnný maliník. Vyvýšené dřevěné záhony  jsou určeny k pěstování zeleniny a bylinek. Třetí z nich je nižší – slouží jako pískoviště, a po zakrytí zároveň jako stolek dvou barevných židliček, umístěných v příjemném západním světle. A jako v každé z našich zahrad, ani zde nesmí chybět kompostér. Obyvatelé domu tak mají možnost třídit organický odpad a využít jej pro tvorbu kvalitního kompostu (a ještě kvalitnější zeleniny).

 

Nájemní vila, Praha – Strašnice 

Zahrada u nájemního domu v Strašnicích byla navržena jako společný prostor pro několik bytových jednotek. Divoké kvetoucí záhony nejsou jen pastvou pro oči obyvatel domu, ale přitahují i místní faunu. Dřevěné vyvýšené záhony v zahradě slouží jako prostor, kde si každý, kdo má zájem o čerstvou zeleninu a bylinky, najde své. Záhony v užitkové části zahrady poskytují kombinaci jedlých ovocných keřů a aromatických bylin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inline
Staňte se našimi fanoušky na facebooku!
Inline
Staňte se našimi fanoušky na facebooku!