EXTENZIVNÍ TRVALKOVÉ VÝSADBY NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ

        

Hlavní pohnutkou pro změnu bylo přání zvýšit biodiverzitu, zlepšit retenční schopnosti půdy a estetické působení místa. Zapojení obyvatel do procesu plánování a realizace navíc dodalo projektu sociální a edukativní rozměr.

Zásadním kritériem pro výběr rostlin byly stanovištní podmínky – byly voleny druhy rostlin preferující suché a propustné půdy. Četné aromatické druhy mimo jiné lákají množství včel a motýlů.

Byly zvoleny takové sortimenty kvetoucích vytrvalých rostlin, travin a cibulovin, aby byl záhon atraktivní po celý rok. Je navržen podle zásad extenzivních výsadeb, s minimální údržbou a dynamickou proměnlivostí. 

Směs je laděna do pastelových tónů růžové, fialové a bílé, s nápadnými červenými a purpurovými akcenty v podzimním období. Osobité struktury semeníků, suchých lodyh a polostálezelených listů trvalek pak dotváří zimní aspekt. Jarní sezónu v březnu až dubnu otevírají bíle a fialově kvetoucí krokusy, které v dubnu až květnu následují tulipány a okrasné česneky. K nim se postupně přidávají pryšce, šanty a mavuně, v červnu pak intenzivně zbarvené šalvěje, řebříčky, sápy či bělotrny. Nejvýraznějšího barevného efektu dosáhne záhon v období července až srpna, kdy se v květu uplatní většina rostlin. V období pozdního léta až podzimu kompozici dominují třapatky, perovskie, rozchodníky a astry, které jsou efektně zkombinované s kvetoucími travinami.

Odstraněním obrubníku ve výše položené části je umožněn vtok dešťových vody okolních zpevněných ploch. Vytvořením mírných terénních depresí je odtok vody zpomalen. Vylepšením půdních vlastností a zamulčováním záhonu vrstvou štěrku je navíc zvýšena schopnost půdy zadržet vodu a její povrch je lépe chráněn před vysycháním. Neméně důležitou funkcí mulče je potlačení růstu plevelů v prvních letech po výsadbě.

 

Autor návrhu: Petra Podařilová

Autor projektové dokumentace: K2N LANDSCAPE, s.r.o.

Realizace: SempArt, s.r.o., projekt byl realizován s podporou a pomocí mnichovických občanů

Termín realizace: říjen 2019

 

Projekt „Trvalkové výsadby na Masarykově náměstí“ byl financován z participativního rozpočtu města Mnichovice.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Inline
Staňte se našimi fanoušky na facebooku!
Inline
Staňte se našimi fanoušky na facebooku!